Senamiestis piestiesiems 1987-88 V. Karčiauskas

„SENAMIESTIS PĖSTIESIEMS“ – menininko Vytauto Karčiausko iniciatyva 1987-88 m., siekiant Klaipėdos senamiestį paversti saugia ir švaria žmonių bendravimo bei kūrybos erdve.
Ištrauka iš Sondros Simanaitienės ir
Vytauto Karčiausko pokalbio
„Menininkas neturėtų įsivietinti, neverta aukoti
savo gyvenimo konkrečiam miestui...“
almanache „BALTIJA“ 2019

Sondra S.: Jūs buvote vienas pirmųjų Atgimimo sąjūdžio iniciatorių Klaipėdoje. 1987– 88 m. turėjote idėjų, kaip gaivinti merdėjantį Klaipėdos senamiestį. Akcijos-protestai „Senamiestį pėstiesiems“, "Globokime Klaipėdos senamiestį". Surinkote 2560 parašų senamiesčiui remti. Tai buvo labai stiprūs bendruomeniniai pareiškimai. Esate socialiai angažuotas žmogus.
Vytautas KA: Sąjūdis mūsų šeimai Klaipėdoje prasidėjo dar iki 1987 m. Mūsų dukros Jurga ir Laura sėdėdavo ir skaičiuodavo, kiek mašinų drebančia Tiltų gatve pravažiuoja per valandą, sunkvežimius žymėjo varlytėmis.
Mane buvo užvaldžiusi mintis: senamiestis turi būti pėstiesiems, pilnas gėlių, kavinių ir vaikų krykštavimo. Kai dabar daug keliauju, matau, kad (ne tik Europoje) senamiesčiuose negali bet kur važinėtis. Todėl oras švarus, o erdvėse karaliauja menas, senoji kultūra ir žmonės. Jei gyveni ar dirbi senamiestyje, įvažiuoji trumpam, išsikrauni ir išvažiuoji.
Sondra S.: jūs jau tuo metu mąstėte progresyviai. Aplinka dar nebuvo priaugusi prie ekologiško mąstymo. Jūsų skandalingas performansas „Senamiestis pėstiesiems“, kaip viskas vyko?
Vytautas KA: Tiltų gatvėje vidury kelio pastačiau piestu savo naujus oranžinius „Žigulius“. Mašina kaip meno objektas: „Žigulių“ vidų pripildžiau vyniojamu ruloniniu popieriumi, priekyje pritvirtinau plakatą iš kartono su pramušta skyle, ant plakato nupiešiau pėdas, užrašiau „Senamiestis pėstiesiems“, tuomet ir atsirado pirmosios pėdos. Palikau vietos pravažiuoti tik greitajai, šalia stovėjo dukros ir rinko parašus.
Milicininkai prisistatė prie manęs, bet, supratę, kad esu dailininkas, gražiai paprašė mašiną patraukti į šalį tiek, kad pravažiuotų ir autobusai (beje milicininkai patys ir padėjo patraukti ,,meno objektą“ į šoną). Atsirado ir tokių, kurie grasino padegti mašiną, greičiausiai jie buvo saugumiečiai. Gaila, bet iš kolegų dailininkų tada niekas neatėjo viešai palaikyti protesto, būtume šį performansą išvystę plačiau ir giliau.